Erasmus+

The Power of Art

https://sites.google.com/site/powerofartestonia/

Enne esimest projektikohtumist Ateenas on III kooliastme õpilased tutvunud kreeka muusadega, valminud on projekti logo kavand ja projekti maskoti kavandid. Õpilased on tutvunud kreeka muusikaga ja hääletanud projekti tunnusmuusika.

Kreekas arutleti kunsti jõu üle

Rahvusvahelises Erasmus+ projektis The Power of Art osalevate riikide (Kreeka, Portugal, Itaalia, Ungari ja Eesti) koolide esinduste esimene töökohtumine toimus Ateenas. Paikuse kooli grupp koosnes kolmest õpetajast ja viiest lõpuklassi õpilasest. Kreekas veedetud päevade jooksul tutvuti kreekapoolse baaskooli elu ja oluga, peeti tööseminare, osaleti huvitavatel ekskursioonidel, külastati tunde ning ka maaliti ja joonistati. Ja kus olekski veel paslikum arutleda kunsti jõu üle nagu projekti pealkiri ka sätestab, kui mitte imeilusas Kreekas, kus loodus lokkab aastaringselt ning päevad on täis päikest.

Eredaimad muljed jäidki osalenutele Kreeka kaunist loodusest ja ajalooliste paikade nagu näiteks Akropol ja Poseidoni tempel külastustest. Ka sealset koolielu oli huvitav jälgida ning kreeka toidud tahtsid keele alla viia. Jõulumelu oli Kreekaski täies hoos – palmid kenasti elektriküünaldega kaunistatud ja alpikannipeenrad punetamas. Apelsini-, sidruni- ja mandariinipuud olid vilju täis ja kõikjalt kuuldus jõulumuusikat. Üsna kummastav oli jälgida ka muruniitmist keset detsembrikuud.

Järgmine projektikohtumine toimub kevadel Portugalis ja nüüd tulebki projektis osalejail kodutööde kallale asuda, et kõigega õigeks ajaks valmis jõuda.

õp Sirje Suurevälja

Euroopa Parlamendi valimiste eel Euroopas

Paikuse Põhikooli õpilasgrupp koos saatvate õpetajatega viibis just Euroopa Parlamendi valimiste eel nädala Erasmus+ projekti The Power of Art raames Portugalis Espinhos. Tegemist on väikese linnakesega suurlinna Porto külje all.

Nagu projekti nimestki lähtub, on tegemist kunstiprojektiga. Portugalis veedetud päevad olidki eelkõige täis kunsti nautimist ja ise kunsti loomist. Projektis osalevate maade – Portugal, Kreeka, Itaalia, Ungari ja Eesti – esindajad külastasid näiteks Porto Uue Kunsti Muuseumi (Serralves Museum of Contemporary Art), kuulsa graafiku Escheri näitust, osalesid töötubades ja kuulasid põnevaid loenguid. Toimusid ka kunstitunnid, kus sai ennast väljendada näiteks maalides kahhelkividele. Suure elamuse jättis ka Porto kontserdimaja (Casa de Musica) külastus, mille raames sai lisaks põnevate disainielementide ja arhitektuurilahenduste nautimisele viibida ka maailmakuulsa pianisti ja Johann Sebastian Bachi interpreteerija David Fray kontserdi peaproovil.

Euroopa õpilasprojektide eesmärkideks ongi eelkõige õpilaste arendamine, rikastamine ning silmaringi avardamine läbi tutvuse erinevate maade kultuuriga, laste keeleoskuse lihvimine ning suhtlemisoskuste arendamine. Paikuse õpilased leidsid sel korral eriliselt hea kontakti just Portugali õpilastega ning nende saabumist Eestisse, mis saab toimuma sügisel, oodatakse juba täna pikisilmi.

Aga Euroopa pidutses. Valmistuti erinevateks festivalideks ja muudeks üritusteks, mis Europarlamendi valimiste ajal toimuma said. Saime teada, et Kreekas olid nii reede kui ka esmaspäev seoses valimistega vabad päevad, ka Portugalis olid koolid juba reedel suletud. Seda eelkõige seetõttu, et valimisjaoskonnad seatigi sisse koolides. Nii mõneski riigis, nagu näiteks Belgia, on valimistel käimine kohustuslik ning inimesed suhtuvad kõikjal sellesse enesestmõistetavalt. Espinho haridusjuht rõhutas ka projektikohtumise lõpuõhtu kõnes, et Euroopa peab ikka olema noortele valla ja kultuurisidemetele avatud. Juba selle nimel tuleb valimistel käia ja mõelda kaugemale, kui ainult oma kodutanumale.

Projekti The Power of Art lõpptulemusena saab lavastatud muusikal muusadest, mis viimasel kohtumisel Ungaris lavalaudadele seatakse. Praegu ongi eelkõige toimumas stseenide kokkukirjutamine ja laulude harjutamine. Eesti ülesandeks on valmistada ka lavadekoratsioonid. Plaanime selle lahendada e-riigile kohaselt – läbi internetilahenduste.

Sirje Suurevälja

Paikuse PK õpetaja

Projekti kodulehekülg

https://erasmus360.wixsite.com/thepowerofart