Paikuse Põhikooli õpilased mälestasid Paikuse valla suurkujusid 24.02.2013

Äsja tähistati Eesti Vabariigi 95. juubelisünnipäeva. Seoses pidupäeva endaga ja ühtlasi valmistudes peagi saabuva 100. juubeli tulekuks alustati tänavu mitmeid uusi traditsioone ning ettevõtmisi.
Üks uus ja väärt traditsioon sai ellu kutsustud Muinsuskaitse Seltsi üleskutsel: pidada meeles Eesti suurkujusid ning süüdata aastapäevanädalal nende haudadel küünlad. Üle terve Eesti viivad koolide õpilased oma kodukandi suurnaiste ja -meeste haudadele küünlad, millega peetakse meeles nende pärandit. Sellega tutvustatakse noortele meie riigitegelasi, kirjanikke, kunstnikke, muusikuid ja pärandihoidjaid mõtestamaks üksikisiku ja tema vaimse pärandi rolli väikese rahva ajaloos. Eesti riik püsib meie kultuuril, kogemustel ja tarkustel, nende loojad ja edasikandjad on aga inimesed.

Paikuse Põhikool läks üleskutsega kaasa ning nii võeti 24.02.2013 hommikul ette suurmeeste mälestamiseks kooli esindusmeeskonnaga ühine väljasõit suurkujudele küünalde viimiseks. Kuna Paikusele pole teadaolevalt ühtegi meie suurkujudest sängitatud siis otsustati austust avaldada viies küünlad hoopis suurmeeste mälestuskivide juurde.
Esimesena peatusime austuse avalduseks Paikuse vallas sündinud ja kasvanud helilooja, koorijuht ja laulu “Koit” autori Mihkel Lüdigi sünnikohas ning seadsime mälestuskivile küünla ja lilled. Järgmisena suunduti Vaskrääma külaplatsile, kus ootas meid mälestuspaik Vabadussõjas langenud Vaskrääma küla meestele. Kui lilled ja küünlad sai asetatud tutvustas lastele mälestuskivi lugu üks selle ettevõtmise eestvedajaid  Elvi Ennis.  Viimasena viis ettevõtmine arstiteadlase Mihkel Kase mälestuskivi juurde

Mälestamisaktsioonis osalesid kõikide klassikomplektide esindajad alates 2.-9 klassini. Samuti oli kaasas kooli juhtkond ning Paikuse valla kultuurinõunik Ille Riivits. Giidiks oli kaasas Seljametsa muuseumi juhatajana tegutsev Laine Järvemäe, tänu kellele ei jäänud mälestuskivid lastele lihtsalt kivideks vaid nende taha tekkis lugu suursugustest meestest.

Paikuse Põhikooli huvijuht
Kristel Kadakas