Jõudis lõpule ettevõtlusprojekt “Kes senti ei korja see eurot ei saa!”

Tegemist oli igavesti vahva ettevõtmisega, millest osavõtmine tundus esialgu ühtemoodi nii põnev kui hirmutav. Polnud ju keegi enne üheski ettevõtlusprojektis end proovile panna saanud. Projektis kaasa lööma olid oodatud 6.-8.klasside õpilased.

Kogu projekti eesmärgiks oli nakatada lapsi ettevõtluspisikuga. Anda osalejatele praktilised teadmised ja kogemused sellest, kui oluline on meeskonnatöös oma rolli ja vastustusse suhtumine ning teadmised, miks on vaja igat kulutust tehes mõelda selle otstarbekusele.

Kuidas kõik täpsemalt toimus?
Esimesena tuli seada eesmärk, milleks teenitud raha koguda.
Järgmisena tuli leida äriidee, millega laadale välja minna. Koostada eelarveplaan. Jagada rollid ja vastutus.
Kui eeltööd tehtud tuli hakata mõtlema vajalike vahendite soetamisele, valitud toote/teenuse müügikõlbulikuks lihvimisele, müüginippidele ja reklaamikorraldusele.
Siin etapis said oluliseks ka läbirääkimise ja kokkulepete sõlmimise oskus. Lubatud oli kaasata sponsoreid ja välisinvestoreid. 6.klasside ettevõtmisele olid omapoolse panusega appi tulnud Bravo Burger ja Estonia termid, 8.klass sponsorite abi ei kaasanud.

Finaal.
19.mail kell 9.30 saadi kokku Seljametsa laadal. Välja oli tuldud nii küpsetiste,käsitöö, arendavate mänguasjade, minimärkmike, õnnemängude kui ka suhkruvatiga.
Terve laada päeva jälgisid laste müügitööd klientidena esinevad salaagendid, kes andsid punkte arvestades kauba väljapanekut, suhtlemist klientidega, reklaamitööd ja müüginippe. Oli näha, et kõik klassid, kes kohale tulid nautisid iga hetke laadamelust ja andsid endast maksimumi klassifirmasse.
Kell 13.30 löödi müügitegevus lukku. Pilt oli kena- kaup otsas ja kassad rahast punnis.

Peale laata mindi koju ning hakati valmistuma esmaspäevaseks analüüsikoosolekuks, kus iga osalenud klassi esindusmeeskond pidi tutvustama teistele osalejatele oma ettevõtmise kulgu, hindama meeskonnatööd ning analüüsima ette tulnud apsusid ja eriti hästi välja kukkunud tegevusi.

Parimad selgunud!
Tuleb tunnistada, et kõik  lapsed, kes osalesid on tunnustust väärt. Konkurssi välja kuulutades sai lubatud, et 50€ lisaraha klassi ühistegevuse korraldamise jaoks võidab meeskond, kes teenib kõige enam puhast tulu. Auhinna eest rebisid väga võrdselt mõlemad 6. klassid. Lausa nii võrdselt, et otsustati välja panna ka eriauhind.

Kõige suurem tulu: 6.a.klass  (käive 105,00€ , tulu 92,84 €)
Eriauhind põhjalikkuse eest:  6.b klass (käive 102,90€,  tulu: 83,93€)

Kõikidele osalenud lastele antakse tunnistus ettevõtlusprojekti läbimise kohta ning kirjalik tagasiside salaagentide märkuste ja nõuannetega, et edasised ettevõtmised saaksid veelgi edulisemalt kulgeda.

Lõpetuseks.
Laadal osalemine andis lastele väga positiivse kogemuse. Küsides, kas teeme seda tuleval aastal jälle kostis vastu rõõmsameelne ja enesekindel JAAAA!
Paneme aga mõtted tööle ja kohtumiseni järgmisel aastal Seljametsa laadal!

Pilte laadamelust näeb galeriist.