Sõna jõud

Paikuse Põhikoolis toimus järjekorras VI Paikuse osavalla hariduskonverents, mille teemaks oli seekord Sõna jõud. Aasta 2019 oli eesti keele aasta ja sellest konverentsi korralduskomitee grupi Paikuse kooli õpetajate näol teema valikul lähtuski. Konverentsi motoks oli Ain Kaalepi ütlus “Sõnal on musttuhat palet”.
Selle üle saigi Paikuse konverentsil mõtiskleda, kuulates lugupeetud lektoreid, kes igapäevaselt otseselt sõnadega töötavad.

Oma nägemuse sõna jõust tõid kuulajateni veebikonstaabel Ville Ränik, kirjanik ja MTÜ Julge rääkida asutaja Sass Henno, teoloog ning EELK Viljandi Jaani koguduse vaimulik Marko Tiitus, kirjanik ja muusik Aapo Ilves ning ajakirjanik ja saatejuht Urmas Vaino. Pärast Paikuse PK direktori Anne Kalmuse tervitussõnu astus esimese ettekandjana publiku ette Paikuse kooli eksdirektor, praegune füüsikaõpetaja Aare Külaots, kes pikkis oma ettekandesse annuse musta huumorit ja illustreeris oma juttu kelmikate piltidega. Sellel konverentsil olid kõik esinejad väga säravad ja omanäolised. Seda nii mõttelaadilt kui esinemisstiililt. Kuigi teema oli kõigil üks, lahati seda täiesti erinevate vaatenurkade alt ja juttu ilmestati mõtlemapanevate näidetega. Aapo Ilves ei pidanud paljuks isegi laulda.

Konverentsilt kõrva jäänud ütlusi ja tsitaate:
– Tänapäeval on läbirääkimiste asemel tihti läbiröökimised
– Õpetaja on kokk, mitte kelner
– Julgus võrdub kaugus ruudus
– Igal sõnal on oma halo
– Lapselikkus on hea, lapsikus halb ja lapsus väga halb
– See, mis me ütleme, peaks olema esiteks õige, teiseks hea ja kolmandaks kasulik

Modereeris konverentsi tänane Häädemeeste valla humanitaarvaldkonna abivallavanem Helve Reisenbuk, kes on seda teinud esimesest konverentsist alates ning kelle ilmekad ning kandvad mõtted alati erinevad ettekanded üheks tervikuks seovad ning kuulajaid paeluvad.

Kohtumiseni järgmisel konverentsil!

Sirje Suurevälja