Märt Treieri šokiteraapia

Meie kooli väisas tuntud ajakirjanik Märt Treier, kes viis läbi liiklusalase koolituse üheksandate klasside õpilastele. Loeng oli väga sügavamõtteline ja huvitav, natuke isegi õudne, arvestades sellega, et räägiti üsnagi võigastest õnnetustest, mis juhtusid uskumatult lähedal ja ka ootamatult noorte inimestega. Koolituse alguses ei oleks võinud arvatagi, kui tõsiseks see kujuneb, kuna  pealkiri  “Liiklus” oli suhteliselt väheütlev ja üldine ning ka sissejuhatus teemasse oli lõbus ja naljatlev. See, mis algas nii lõbusalt, kujunes lõpuks väga tõsiseks. Teema oli väga ajakohane, arvestades kuulajate vanust ja mõttemaailma, sobides igati nende igapäevaelu pilti. Mõjus ülimalt kainestavalt, et need olukorrad ja õnnetused, mida kirjeldati, võiksid juhtuda igaühega meist. Ükskõik millisel päeval, ükskõik kus. Lektor võrdles noorte pidutsemisi ja tähistamisi vene ruletiga, milles ei tea kunagi ette, kas veab või mitte. Jääd ellu või ei? Üks kord ei juhtu, kaks korda ei juhtu, aga see ei tähenda, et on võimalik pääseda ka kolmandal korral. Ja kui pääsedki kolm, neli, kümme, sada korda, muudab see ettevaatamatuks ja liigselt enesekindlaks, kuid selline suhtumine viibki saja esimese korrani, kui enam ei vea.

Oli hästi ajastatud, et koolitus toimus kohe päeva alguses, kuna enamik meist mõtles sellele, mida kuulsime ja nägime (eriti näidatud filmis) kuni päeva lõpuni ja loodan, et ka pärast seda. Õpilased arutasid, kuidas oleks nemad käitunud ja mida teinud, mis oleks võinud veel juhtuda jne. Muidugi ka seda, mida teha, et midagi sellist kunagi nende sõprade või endiga ei juhtuks. Eriti pärast nägemist, kuidas lähedaste surm mõjub neile, kes jäävad ellu. Keegi ei taha ju meelega haiget teha või haiget saada.

Tõdesime taas, et inimese elu on väga kallis, aga samas nii habras.

Eliise Talts, 9a klassi õpilane