Armastan tavalisi sõnu

Meie kultuuriloos on olnud teistest rahvustest loomeinimesi, kellele Eestist sai nende valikkodumaa, mis jäi neile omaseks ja armsaks elu lõpuni. Kindlasti on selline mees 15 viimast eluaastat Pärnus elanud ning siinsel Metsakalmistul oma viimse tahte kohaselt ka igavese rahupaiga leidnud suurepärane vene poeet David Samoilov. Luuletaja ja tõlkija sulandus orgaaniliselt Eesti kultuuri- ja kirjandusellu, vahendas eesti luulet teistesse keeltesse, jäädvustas oma meisterlikus luules meie kodulinna looduspildid ja ajahetked. Samoilovi puhul kehtib väljend „Eestile elatud elu”.

Esmaspäeval, 19. veebruaril toimus Paikuse Põhikoolis traditsiooniline D. Samoilovi mälestusele pühendatud luulepäev „Armastan tavalisi sõnu”, mille viisid oma loovtööna läbi 8. klassi tütarlapsed Elisa Meos, Elina Jakubovitš ja Anneli Škljar. Õpilasi juhendas traditsioonilise luulepäeva väsimatu eestvedaja õp Eve Tannebaum.

Seekord võttis Paikuse kooli küllakutse vastu 10 kooli: Pärnu Ühisgümnaasium, Kilingi-Nõmme Gümnaasium, Sindi Gümnaasium, Häädemeeste Keskkool, Tammsaare Kool, Are Kool, Sauga Kool, Lõpe Kool, Koonga Kool ja Tori Kool. Muidugi lõid kaasa ka Paikuse kooli õpilased. Luulepäeva raames toimus ka luulekonkurss.

9.-12. klasside õpilased lugesid David Samoilovi loomingut. Parimaks tunnistati Emma Vill Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist, juhendaja õp Regina Arnemann. Originaalse lavakava eest sai eripreemia Paikuse kooli poisterühm, juhendaja õp Sirje Suurevälja.

6.-8. klassi õpilased lugesid Sergei Mihhalkovi ja Samuil Maršaki loomingut. Parimaks tunnistati Häädemeeste noormees Gustavs Bronkas, keda juhendas õp Heli Lank. Eripreemia sai Ilana Simane Sauga koolist, juhendaja õp Karolina Toomsalu.

Luulepäeva korraldajatel on suur rõõm selle üle, et need, kes kord juba D. Samoilovi luulepäeval käinud, tulevad ikka uuesti. Muidugi oodanuks linnakoolide suuremat osavõttu. Eriliselt hea meel oli aga selle üle, et seekord oli luulelugejate hulgas nii palju noormehi. Ja mitte lihtsalt luuletuste ettekandjaid, vaid hingestatud deklamaatoreid.

Luulepäev kulmineerus D. Samoilovi hauale lillede asetamise ja küünla süütamisega luulepäeva laureaadi poolt. Seejärel kõlas kirjaniku rahupaigas veel kord Emma Villi suurepärases esituses poeedi luuletus, mis deklamaatorile esikoha tõi.

õp Sirje Suurevälja, õp Eve Tannebaum

Foto: R. Arnemann