Foorumteater pakkus pinget

Paikuse Põhikooli ja Pärnu Tammsaare Kooli ammune koostöö leidis oma järje kolmapäeval, 27. jaanuaril, kui üheskoos elati kaasa foorumteatrile Sindi Gümnaasiumi näiteringi esituses. Foorumteatrile on omased lood elust enesest ning neis tõstatatud probleemid on aktuaalsed. Noored näitlejad kandsid ette kaks reaalselt juhtunud lugu, mille teemadeks olid koolikiusamine ja netisõltuvus. Mõlemad teemad puudutasid nii eesti kui vene noori. Foorumteatri puhul on ülioluline publiku kaasamine, vilgas dialoog saali ja lava vahel: vaatajal on võimalus sekkuda ning sündmuste edasist käiku oma tahtmist mööda muuta või siis lihtsalt nõu anda. Kasutati mõlemaid võimalusi, julged „isehakanud näitlejad“ olid Meelike Liiv ja Krister Narbekov, kes tekkinud konfliktsituatsioonid oma äranägemise järgi lahendasid.

Selline kolme kooli ühine koolitund-etendus, mis lõimis erinevaid õppeaineid, oli väga värskendav ja huvitav kogemus. Siinkohal tahaks välja tuua Sindi Gümnaasiumi näiteringi juhendaja Eneli Arusaare sõnad:„ Me ei taha kasvatada ega muuta teid, vaid endid. Meie soov on, et te kaasa mõtleksite ja julgeksite enda mõtteid ka avaldada.“ Kiiduväärne on juhendaja oskus ja tahe oma näiteringi erineva taustaga lapsi koos hoida ja arendada. Jäi mulje, et neil lastel on, kellele oma muresid kurta.

Mõned väljavõtted õpilaste vastukajast:

„Mulle meeldis foorumteater, sest näitlejad, kes seda etendust mängisid, olid publiku ees väga vabad ja neil tulid kõik rollid väga hästi välja. Mulle meeldis ka see, et publik sai seda etendust muuta, see tegi asja veel põnevamaks ning pani publiku rohkem kaasa mõtlema. Foorumteatrit oli väga põnev jälgida, kindlasti vaataksin seda veel palju kordi uuesti, kui on võimalus.“

Ann Marii, 7. klass

„Kui nad algul tulid ning me koos mängisime, siis juba need mängud olid rasked. Tundusid kerged, aga kui pead ise rääkima võõraste ees, siis on üsna raske.“

Marlen, 7. klass

„Minu arvates see oli väga põnev ja pani palju mõtlema, et miks ei tohi kiusata ning kuidas teine inimene end selles olukorras tunneb. See etendus tõmbas kõikide tähelepanu ja tundus, et see teistele ka väga meeldis. Seda vaadates oli natuke endal ka halb tunne, kui teist inimest kiusati ja oleks tahtnud ka vahele segada. Sellest etendusest sai palju asju teada, et kuidas käituda. Kui oleks olnud rohkem aega, siis ma oleks veel tahtnud näha seda, kuna oli põnev vaadata, mis päriselus toimub.“

Carolyn, 7. klass

Lisan, et laste kirjutised on äratoodud muutmata kujul. Siinkohal tahaksin tänada kõiki rohkearvulisi kirjutajaid, kes väga asjalikku tagasisidet andsid. Kõik teie tööd edastan ma näiteringi juhendaja Eneli Arusaarele ja noortele näitlejatele.

7.b, 8.a, 8.b ja 9.a klassi õpilased, tänan teid kordaläinud ettevõtmise eest. Tänud ka õppealajuhataja Sirje Solomile, õp Hulda Larinile, õp Marika Jagomägile ja õp Sirje Tannebaumile abi ja mõistva suhtumise eest.

Eve Tannebaum

vene keele õpetaja